SZKOŁA

Na potrzeby kolonistów olęderskich w południowej linii siedliskowej wydzielono działkę o powierzchni 15 mórg, położoną w bezpośrednim sąsiedztwie zagród osadników.

Powstanie szkoły można wiązać z okresem lat 20. XIX w., kiedy to powstało stowarzyszenie szkolne, które postawiło budynek szkoły wraz z zapleczem. 

Szkoła zbudowana była z drewna, kryta gontami.

Na terenie szkoły znajdowała się również drewniana stodoła z oborą również kryta gontami.

Do 1844 r. nauczycielem w Janowie był Krystian Damitz i uczęszczały do niej dzieci wyznań ewangelickiego i katolickiego.

Program nauczania obejmował umiejętności czytania i pisania w języku niemieckim oraz rachunki.

Jednym z podstawowych przedmiotów była religia a każdy dzień nauki rozpoczynał się i kończył modlitwą.

Szkoła do roku 1857 miała status  szkoły elementarnej, czyli przekładając na dzisiejsze czasy- szkoły podstawowej, dającej minimum wykształcenia.

W wyniku przejścia części mieszkańców Mileszek do założonej szkoły w Mileszkach i mniejszej liczby uczniów w Janowie, mieszkańcy wystąpili o zmianę nazwy szkoły z elementarnej na religijną (wyznaniową) – ewangelicką.

Dzieci które uczęszczały do szkoły były głównie wyznania ewangelickiego (część katolickiego) i pochodziły głównie z okolic Janowa, Ner, Henrykowa a w późniejszych czasach dołączyły dzieci ze Stoków i Bud Stockich. 

Według rozporządzenia z 1849 r. szkoły ewangelickie i ich nauczyciele przeszły pod nadzór Konsystorza, natomiast nauczyciela- pełniącego także funkcję kantora – wybierał pastor wraz z dozorem cmentarnym.

Wg raportu rocznego

“O stanie szkoły religijnej Ewangelickiej w kolonii Janowie w Parafii Ew. Nowosolna w Powiecie Łodzinskim w Gubernii Petrokowskiej za rok szkolny 1872-1873” – w szkole był jeden oddział, gdzie nauczycielem był 23 letni Krystian Fejfer. 

Zapisanych było 33 osoby z czego 19 to uczniowie a 14 to uczennice.

8 osób było wyznania Rzymsko-Katolickiego, a 25 to Ewangelicy.

Lekcje wykładane były przed południem, a uczniowie używali książek przepisanych.

Opiekunem szkoły był N.A. Biedermann.

W 1866 roku część gruntu należącego do szkoły została zajęta pod nowe połączenie kolejowe miasta Łódź z koleją Warszawsko- Wiedeńską.

Grunt został wyceniony na 93 ruble i 75 kopiejek.

Część z pozyskanych pieniędzy miała zostać przeznaczona na naprawę zabudowań szkolnych, lecz docelowo pieniądze zostały przekazane na wynagrodzenie nauczyciela/ Kantora.

Naprawa zabudowań szkolnych została przesunięta na kolejne lata.

Jedyne zdjęcia szkoły z Janowa które przetrwały do dnia dzisiejszego, to zdjęcia z lat 30. XX w. zamieszczone w publikacji

“Neu – Sulzfeld/ Nowosolna, 23. Mai 1801 – 17. Januar 1945. Ein Gedenkbuch”

z 2011 roku autorstwa: Heinrich A. Scholer,

które przedstawia dzieci z nauczycielem przed szkołą.

Na działce gdzie pierwotnie stała szkoła, obecnie znajdują się ruiny budynku który zbudowany został już w XX w.

Miejsce to określane jest przez starszych mieszkańców ul. Kosodrzewiny – “u Wróbla”, od nazwiska osoby która mieszkała w tym miejscu. 

Na terenie znajduje się również studnia głębinowa.

Jedynym elementem który pozostał na działce przeznaczonej na szkołę jest staw.

Staw który znajduje się po północnej stronie ul. Kosodrzewiny na przeciwko działki szkolnej, był w latach 60. i 70. XX w. atrakcją dla okolicznych mieszkańców.