CMENTARZ

EWANGELICKO – AUGSBURSKI Z XIX W.

Cmentarz ewangelicko – augsburski z XIX w. na Janowie to ostatnie świadectwo po kolonii Janów, które przetrwało do naszych czasów.

Jest to obecnie jeden z najstarszych zabytków na Widzewie pamiętający dawną wieś olenderską Janów, założoną przez Jana Konstantego Stetkiewicza w 1790 roku.

Cmentarz położony jest w Łodzi przy ul. Augustów (wejście od ul. Rokicińskiej)

na działce oznaczonej geodezyjnie numerem 5/1 w obrębie W-34,

wpisany jest do Gminnej Ewidencji Zabytków i znajduje się w zarządzeniu

nr 6843 /VIII/21 Prezydenta Miasta Łodzi z dnia 26 marca 2021 r.

Dokładna data utworzenia cmentarza na Janowie, w świetle dostępnych dokumentów jest trudna do stwierdzenia.

Można przypuszczać że powstanie cmentarza wiąże się z okresem lat 20. XIX w. kiedy powstało stowarzyszenie szkolne, które wystawiło szkołę przy obecnej ulicy Kosodrzewiny na której miał powstać również cmentarz.

Wiadomo, że w 1837 r. istniał cmentarz w Augustowie podległy parafii łódzkiej, natomiast w Janowie wchodził w struktury parafii w Nowosolnej – oba nie były ogrodzone.

Wiadomo, że na cmentarzu w Janowie chowane były osoby wyznania ewangelickiego zamieszkałe w Janowie, ale również z Ner, Henrykowa i Mileszek.

Od lat 50. XIX w. cmentarzem zarządzały dozory cmentarne, złożone z przedstawicieli kilku kolonii, wtedy również został ogrodzony.

Konsystorz z dn. 21 marca 1851 r.

 

W dn. 7 lutego 1851 r. wybrany został  Dozór Cmentarzowy na kolonii Janów w Parafii Ewangelicko- Augsburskiej Nowosolna.

W skład dozoru cmentarzowego weszły osoby:

1. Jan Stelcer  – rolnik w Kolonii Janów, lat 40 mający- urodzony w Antoniewie gminie Stoki w powiecie Łęczyckim dnia 12 czerwca 1811 roku 

2. Wilhelm Koch – rolnik w kolonii Henrykowie, lat 31 mający, urodzony w Koło w powiecie Konińskim dnia 3 września 1820 r.

3. Gottlieb Gruning  – rolnik w kolonii Nery, lat 31 mający, urodzony w Janowie gminie Mileszki dnia 31 stycznia 1820 roku.

Którzy przy pomocy Wójta Gminy Mileszki przestrzegać będą, aby ogrodzenie cmentarza w dobrym było stanie utrzymywane i nikt bez wiedzy i pozwolenia na piśmie przez Pastora wydanego nie był pochowany, w szczególności zaś Jana Stelcer kassyerem, a Wilhelma Koch kontrolerem obiera.

W Karcie Cmentarza znajdującej się w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Łodzi, sporządzonej w kwietniu 1986 roku można przeczytać, że ostatni pochówek był w tym miejscu w roku 1951.

Teren cmentarza jest bardzo zarośnięty przez

samosiejki klonów,

przykryty gęstym dywanem bluszczu,

który porasta zabytkowe tablice nagrobne.

Na terenie do dziś znajdują się widoczne płyty nagrobne wykonane z lastryko, jak i obrzeża grobów, które najlepiej widać poza miesiącami, kiedy wszystko kwitnie i budzi się do życia.

Już w 1986 roku Państwowa Służba Ochrony Zabytków w Łodzi informowała o stanie zachowania cmentarza:

Teren traktowany jako śmietnik.

TAK JEST DO DZIŚ!

Dodatkowo, na części zabytkowego cmentarza został utworzony

parking dla samochodów!

Poniżej fragment bloga, który opisuje działania jakie zostały podjęte, by cmentarz zaczął przypominać zabytkowe miejsce pochówku, a nie składnicę materiałów budowlanych.

Właściciel drogi na cmentarz otwiera furtkę

Właściciel drogi na cmentarz otwiera furtkę

Po wielu miesiącach od zamknięcia furtki przy bramie głównej, właściciel drogi która prowadzi na zabytkowy cmentarz z XIX w. zdecydował o jej otworzeniu.O zamknięciu furtki pisałem w maju 2022 roku na blogu - kliknij aby zobaczyć wpisZdjęcia pokazują stan na 22 maj...

czytaj dalej
Wojewoda nie pokaże danych publicznych!

Wojewoda nie pokaże danych publicznych!

W poniedziałkowe popołudnie 6.02.2023 r. dostałem odpowiedź od Wojewody Łódzkiego w sprawie zanonimizowania (czyli zamazania danych instytucji i danych publicznych) dokumentów przesłanych wcześniej dotyczących informacji jakie są prowadzone przez Wojewodę.Przypomnę,...

czytaj dalej
Wojewoda zamazuje dane

Wojewoda zamazuje dane

Zgodnie z sugestią Wydziału Gospodarowania Majątkiem, postanowiłem dowiedzieć się więcej o postępowaniu i całym procesie dotyczącym chęci nabycia terenu Cmentarza przez Parafię św. Mateusza ale od strony Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego.W związku z tym, wysłałem pismo...

czytaj dalej
Urzędy odpowiadają na DIP

Urzędy odpowiadają na DIP

O pismach do urzędów w ramach dostępu do informacji publicznej pisałem 15 grudnia 2022 r. Na odpowiedzi nie musiałem długo czekać. Oczywiście sama odpowiedź jeszcze o niczym nie świadczy, ważne co zawiera.Zapytania dotyczyły dwóch kluczowych rzeczy: - SAMOWOLA...

czytaj dalej
Dostęp do Informacji Publicznej pisma do Urzędów

Dostęp do Informacji Publicznej pisma do Urzędów

W dniu 15 grudniu 2022 roku postanowiłem podsumować projekt i zebrać informacje na temat “walki” o cmentarz na Janowie. Uzbierały się one w urzędach do których wcześniej pisałem, lecz nie do wszystkich miałem wgląd. Wynika to z tego, że urzędy mogły przesyłać między...

czytaj dalej
Pierwszy śnieg – poza tym bez zmian

Pierwszy śnieg – poza tym bez zmian

Jutro ma spaść pierwszy poważny śnieg, więc postanowiłem sprawdzić co zmieniło się na samym cmentarzu i w jego okolicy.To, że przed cmentarzem wita nas parking, śmietnik i wysypisko już nie dziwi. W sumie z dnia na dzień jest gorzej- więcej zawłaszczania cmentarza,...

czytaj dalej